Praca dodatkowa a renta

Wielu rencistów zmaga się z dylematem odnośnie zarabiania, będąc jednocześnie na rencie. W przypadku rencistów, których wynagrodzenie nie było wysokie, jest to szczególnie istotna kwestia. Nieostrożność w tej materii może prowadzić do obniżenia renty, a nawet całkowitego jej zawieszenia. O czym wobec tego powinniśmy pamiętać, chcąc dorobić do renty?

Przede wszystkim warto odwiedzić najbliższy Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przedstawić naszą aktualną sytuacją, a także zapytać o możliwe warianty dodatkowej pracy. Kluczowa dla ZUS-u nie jest bowiem umowa jaką posiadamy z pracodawcą, ale wysokość naszego dochodu. Jeśli nie przekroczymy obowiązującego w danym roku progu dochodowego, możemy być spokojni o naszą rentę. W przypadku niskiego dochodu otrzymamy pełną rentę, bez jakichkolwiek potrąceń. Niezależnie od tego w jaki sposób zarabiamy należy pamiętać, że próg dotyczący naszego dochodu, ustalany jest na podstawie sumy wszystkich osiąganych przez nas dochodów. Z tego właśnie powodu nie zawsze opłacają się poszukiwania kolejnego etatu.

O czym warto pamiętać? Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ingeruje w czas wykonywania przez nas pracy, a jedynie w dochód, który w ten sposób uzyskujemy. W przypadku gdy będzie on zbyt wysoki, możemy stracić część lub nawet całość wypłacanego w ramach renty świadczenia socjalnego.

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2019 Renty. Wszystkie prawa zastrzeżone.